بخش 30) صادرات و واردات


الف) واردات:
واردات در واقع به معنی ورود کالا می باشد که البته تنها کالا مدنظر نبوده و در زمینه خدمت نیز این واژه به کار می رود. واردات یعنی یک کالا از یک کشور مشخص به قلمرو گمرکی مشخصی در یک کشور دیگر وارد شود. بابت این عمل نیاز به تبادل ارز بین کشور مبدأ و کشور مقصد و البته کشور ثالث نیز وجود داشته که به زبان ساده ارز بین فروشنده و خریدار تبادل می شود. به طور کلی در زمینه واردات 4 دسته بندی وجود دارد.
1-واردات قطعی
در زمینه واردات و صادرات به طور کلی موضوعی به عنوان واردات قطعی وجود دارد که خود شامل روش های متعددی بر اساس شیوه پرداخت کالا می باشد. اولین روش در واردات قطعی ، وارد کردن کالا از محل ارز خریداری شده است به طوری که از سیستم های بانکی برای گشایش اعتبار استفاده می شود. نوع دیگر مربوط به واردات با ارز آزاد است که در این روند نیز گشایش اعتبار وجود دارد.
در لیست واردات قطعی موضوعی به عنوان واردات در مقابل صادرات دیده می شود که به نام شخص صادر کننده صورت گرفته از محل پروانه صادراتی صورت می گیرد که غیر قابل واگذاری است. واردات به شکل بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی نیز در این لیست قرار دارد که مورد تأیید امور اقتصادی قرار می گیرد.
2-واردات موقت:
این نوع از واردات و صادرات که از نام آن نیز مشخص است به این صورت عمل می کند که بعضی از کالاها به صورت مشخص وارد کشور شده و در زمانی مشخص نیاز است که از کشور خارج شود. این گزینه برای کالاهای خارجی که نیاز است در نمایشگاه ها بین المللی در زمانی مشخص استفاده شود بارها دیده شده است. دستگاه های فیلمبرداری و همینطور عکسبرداری از مثال بارز در این سبک واردات و صادرات محسوب می شود. در واقع قرارداد گمرکی به صورت موقت صورت می گیرد.
3-کالای مرجوعی:
سومین بخش واردات و صادرات مربوط به کالاهای مرجوعی است و به طور کلی در قوانین واردات و صادرات این موضوع بسیار مهم است. کالاهایی که به کشور وارد شده است اما به دلایل مختلف نیاز است که برگردانده شود. در واقع کالاهای مرجوعی در لیست واردات غیر قطعی قرار داشته و مبرهن است که از نوع موقت محسوب می شود.
4-ترانزیت خارجی و داخلی:
ترانزیت خارجی به این معنی است که کالای خارجی نیاز است که از خاک یک کشور در نقطه ای مشخص ورود کرده و از طرفی در نقطه مرز دیگر در وضعیت خروج قرار بگیرد. این سبک از کالاها هرگز صادرات و واردات قطعی محسوب نمی شود. برای مثال فرض کنید کالایی قرار است از مرز ایران با ترکمنستان وارد شود این کالا در مرزهای دریایی ایران بایست به کشور ثالث صادر شده و نیاز به بارگیری کشتی می باشد.
ترانزیت داخلی در خصوص کالای گمرک نشده از گمرک خانه است به طوری که به گمرک خانه دیگر حمل و نقل شود.

خدمات واردات:
مجموعه دنیای نو آماده عقد قرارداد با شرکت ها و بنگاه های خارج از کشور جهت واردات کالا یا خدمات به داخل کشور می باشد.
اقدامات مجموعه دنیای نو پس از عقد قرارداد جهت واردات کالا یا خدمات به شرح ذیل می باشد.
1-اخذ مجوزهای قانونی برای وارد کردن کالا و خدمات
2-ارائه راهکار جهت سهولت در امر واردات
3-ترخیص کالا از گمرکات کشور و رایزنی با مراجع ذیصلاح قانونی
4-مشاوره جهت پخش کالا یا خدمات در کشور
5-حمل و نقل کالا از مرزهای قانونی به مقصدهای تعیین شده
6-ارائه گزارش دریافت کالا و گزارش ترابری آن به شرکت مبدا
7-ارایه اطلاعات نهایی پس از پایان عملیات
مجموعه دنیای نو با بهره گیری از بهترین نیروها و راه های قانونی این امکان را فراهم آورده است که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی خارج از کشور بتوانند کالا و خدمات خود را با بالاترین کیفیت در داخل کشور عرضه کنند.

 ب) صادرات:
به طور کلی کسب درآمد ارزی از مهم ترین بخش های توسعه اقتصادی محسوب می شود. در واقع فروش یک محصول یا ارائه خدمات به کشور های دیگر صادرات نامیده می شود. صادر کننده به هر شخص حقیقی و حقوقی گفته می شود که دارای کارت بازرگانی بوده و یا مجوز از وزارت بازرگانی دارد. به طور کلی در قوانین واردات و صادرات دو شخص به عنوان صادرکننده و واردکننده وجود دارد. اینطور که شواهد نشان می دهد صادرات دارای مراحل مختلفی است که مورد بررسی قرار می دهیم.
اولین بخش در واردات و صادرات که البته در لیست مراحل صادرات قرار می گیرد بازاریابی است. بازاریابی به این معنی است ک بازارهای خارجی به خوی شناخته شده و راه های نفوذ به آنها مشخص شود. استفاده از روش های تبلیغاتی مؤثر نقش بسیار مفیدی در موفقیت یک صادر کننده خواهد داشت. کسب مجـوز صـدور دومین مرحـله واردات و صادرات است که البته طبق آخرین اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، تنها کالاهای خاصی نیاز به مجوزهای ورود دارند. در مسیر صادرات تعیین قیمت صادراتی یک مفهوم مهم است. در واقع صادر کننده می بایست برای تعیین قیمت اقلام صادراتی خود نرخ گذاری صحیحی از سوی کمیسیون نرخ گذاری ارائه دهد. صادر کننده نیز می بایست طبق قیمت اعلام شده عمل نماید. صدور پروفرما از دیگر مراحل واردات و صادرات محسوب می شود و به این معنی است که صادر کننده باید پروفرمایی که حاوی مشخصات کالا باشد برای خریدار ارسال نماید. در بخش های بعدی صادرات مفهوم تدارک و بسته بندی وجود دارد و به این معنی است که کالا می بایست تهیه شده و طبق توافق موجود بسته بندی شود.
سپس خریدار تقاضا گواهـی داشته و نیـاز است که گواهـی مورد نظـر وی توسط موسساتی که مورد توافق هر دو سمت معامله است صادر شود. صادر کننده یک کالا باید مدارکی ارائه دهد که مشخص شود از ارائه برگه تعهد ارزی سر باز نمی زند.
در نظر داشته باشید که در شرایط واردات و صادرات باید قرارداد مشخصی برای حمل و بیمه نیز عقد شود و صادر کننده باید با یکی از شرکت های معتبر حمل و نقل اقدام به امضای قرارداد نماید. کالا تا رسیدن به مقصد می بایست بیمه شود. در مرحله بعد کالا به سمت گمرک حمل می شود و به طور کلی در نهایت واریزنامه صورت می گیرد.
خدمات صادرات:
مجموعه دنیای در جهت صادرات کالا و خدمات شرکت های داخلی به خارج از کشور اقدامات زیر را انجام می دهد:
1-اخذ مجوز صادارت از شرکت مبدا و یا در صورت عدم امکان اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح
2-نظارت و مدیریت بر حمل و نقل کالا از مبدا تا مرزها و از مرزها تا مقصد
3-ارائه مشاوره و راهکار در جهت سهولت امر صادرات به شرکت ها
4-ارائه گزارش از نحوه انجام عملیات به شرکت مبدا و هماهنگی های لازم با گمرکات داخل و خارج از کشور
5-حمل کالا از مبدا شرکت های داخل کشور تا مرزها و پس از خروج از کشور از مرزها تا مقصدهای تعیین شده
6-ارائه گزارش نهایی به شرکت مبدا

 

بخش29) پخش محصولات

29) پخش محصولات:


پخش، فرآیند فروش و ارائه محصول یا خدمات به مشتریان است. که بخش مهمی از یک استراتژی بازاریابی همراه با عواملی مانند محصول، قیمت و ارتقاء به حساب می آید. محصولات و خدمات از طریق کانال هایی مانند فروش مستقیم، تجارت الکترونیک، مکان های خرده فروشی و شرکا توزیع می شوند. استراتژی توزیع ممکن است شامل چند کانال باشد،( با استراتژی قیمت گذاری جداگانه برای هر یک). در استراتژی توزیع ، بکارگیری روش های مختلف مدیریت شرکای کانال امری رایج است. پخش معمولا یک عنصر جغرافیایی دارد و استفاده از کانالهای مختلف برای مناطق متفاوت روشی متداول است. برای مثال، از شرکا، ممکن است برای دسترسی به بازارهای بین المللی استفاده شود.
کانال‌های توزیع بر دو نوع مستقیم یا غیر مستقیم هستند که در حالت مستقیم کالا بدون واسطه از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده می‌رسد ولی در حالت غیر مستقیم، کانال می‌تواند از اجزای مختلفی مانند عمده فروش‌ها، توزیع کننده‌ها، عامل‌ها یا خرده فروش‌ها تشکیل شده باشد. هر واسط کالا را از واسط قبلی با قیمت مشخصی دریافت می‌کند و با قیمت بیشتری به واسط بعدی می‌فروشد تا این که نهایتاً به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.


جریان‌های توزیع:
در یک کانال توزیع سه نوع جریان حضور دارند:
1-جریان کالا از سوی تولیدکننده به سوی مصرف‌کننده
2-جریان مالی (و پول) از مصرف‌کننده به سوی تولیدکننده
3-جریان اطلاعات به صورت دو سویه


انواع کانال‌های توزیع:
کانال توزیع با توجه به این که در بر گیرنده کدام واسطه‌ها باشند، می‌تواند یکی از چهار حالت زیر باشد:
1-تولیدکننده- مصرف‌کننده: این نوع کانال ساده‌ترین و کوتاه‌ترین نوع کانال توزیع هست. به صورتی که تولیدکننده خودش و به صورت مستقیم محصولش را به مصرف‌کننده می‌فروشد.
2-تولیدکننده- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال توزیع نسبت به حالت قبلی یک واسطه جدید به اسم خرده فروش دارد که می‌تواند فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشند. این نوع کانال دیگر تولیدکننده درگیر مستقیم فروش نیست و فشار این کار را از دوش خود برداشته است. در عوض می‌تواند از بیرون روی فرایند توزیع نظارت داشته باشد.
3-تولیدکننده- عمده فروش- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال متداول‌ترین نوع کانال توزیع هست که در آن دو واسطه به نام خرده فروش و عمده فروش بین مصرف‌کننده و تولیدکننده حضور دارند. این نوع کانال توزیع برای تولیدکنندگانی مناسب است که قدرت مالی کم و گستره محصولات محدودتری دارند.
4-تولیدکننده - عامل- عمده فروش- خرده فروش- مصرف‌کننده: این نوع کانال توزیع طولانی‌ترین نوع کانال است که در آن سه واسطه درگیر هستند؛ و برای توزیع های گسترده‌تر با تنوع محصولات و حضور در بازارهای گوناگون مناسب است.

 

پخش مویرگی


پخش مویرگی به سیستم پخشی گفته می شود که از طریق کانال های توزیع، شبیه به مویرگ ها و شاهرگ های بدن انسان، انجام می شود.


انواع پخش:


1-پخش سرد: در مرحله اول فردی به عنوان ویزیتور به فروشگاه سر می‌زند و با ابزار خود شروع به ویزیت و سفارش گیری می‌کند. سپس پس از ارسال درخواست به شرکت پخش مأمور توزیع سفارش فروشگاه را تحویل می‌دهد.
2-پخش گرم: در این نوع پخش مأمور توزیع و ویزیتور یک نفر می‌باشد به این شکل که ویزیتور محصولات را در خودرو خود می‌گذارد سپس با سر زدن به فروشگاه‌ها با ابزار خود شروع به ویزیت و سفارش گیری می‌کند. پس از ثبت سفارش محصولات مورد نیاز فروشگاه را در همان لحظه به فروشگاه تحویل می‌دهد.

مزایای پخش مویرگی:

 

1-جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تر و به روزتر از بازار

2-پوشش بیشتر بازار

3-ارتباطات گسترده‌تر با مشتریان

4-کاهش ریسک از دست دادن مشتری

5-کاهش سوختی پول

6-افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت

7-کاهش احتمال شکل‌گیری رقبای جدید

8-کاهش امکان زیر قیمت فروشی


9-جریان دائم نقدینگی

10-امکان تفویض اختیار بیشتر به شعبات

 

 پخش داخلی:

مجموعه دنیای نو این امکان را برای شرکت های تولیدی و خدماتی ایجاد کرده است که کالا یا خدمات خود را در سراسر کشور معرفی و عرضه کنند. پخش داخلی با استفاده از علم تحلیل بازار و مدیریت عرضه کالا و خدمات در کلیه نقـاط شهرها و با بکارگیـری نیـروهای مجـرب جهت ارائه هـر چه بهتـر کالا و خدمات شرکت ها باعث رونق بیشتر کسب و کار شرکت ها و گردش مالی بالاتر نسبت به گذشته خواهد شد.
مجموعه دنیای نو با استفاده از سامانه مدیریت پخش مویرگی در داخل کشور هر گونه کالا و خدمات قابل عرضه در سطح کشور را با بهترین کیفیت و زمان بندی مناسب توزیع می نماید.


پخش بین المللی:
پخش بین المللی کالا یا خدمات عبارت است از کلیه اقدامات مدیریتی جهت تحلیل بازار کشور مقصد و عرضه کالا و خدمات با بهترین کمیت و کیفیت در کشور مقصد و همچنین اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیریط در کشور مبدا و کشور مقصد. مجموعه دنیای نو پخش بین المللی کلیه کالا و خدمات قابل عرضه در سایر کشورها خصوصا کشورهای همسایه نظیر عراق، ترکیه، قطر، امارات، عمان، کویت، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و ... را با بهره گیری از دانش روز بازار بین الملل و همچنین رصد دقیق نرخ ارز کشورها به انجام می رساند. مجموعه دنیای نو در جهت تسهیل امر پخش برای شرکت های تولیدی و خدماتی آماده عقد قرارداد جهت اخذ مجوزهای لازم و پخش کالا و خدمات به صورت بین المللی می باشد.

   
   

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت شرکت های خدماتی (نظافت منزل ، اعزام پرستار و کارگر ، تعمیرات لوازم منزل و تاسیسات)

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت صنایع چوب ،مبلمان، دکوراسیون داخلی

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت ورزشگاه ها + فدراسیون ها + اماکن ورزشی

 

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت دارالترجمه، انتشارات، پلیس+10 ، دفتر خدمات الکترونیک ، ثبت شرکت ها +موسسات کاریابی

 

 

 

 


پکیج تبلیغاتی ویژه جهت دفاتر بیمه+ دفاتر مالی و حقوقی + دفاتر حسابداری

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت فست فود

 

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت کترینگ + رستوران

 

 

 

 

 

پکیج تبلیغاتی ویژه جهت کافی شاپ